Hon na čarodějnice

30. listopadu 2011 v 21:36 | Helium |  pojednání
Na vrcholu středověké Evropy byla církev, církev katolická. Dle mého názoru byla větší část církve postižena jakousi touhou po moci po bohatství. Právě tyto dvě věci byly klíčové při založení inkvizicea při započetí oněch neblaze proslulých honů na čarodějnice. Církev si byla moc dobře vědoma toho, že její moc ohrožují tzv. heretická (kacířská) hnutí, jejichž vliv rychle rostl. Dalším viníkem, který má nejspíš na svědomí mnoho nevinných životů, je kniha MALLEUS MALEFICARUM, v českých zemích známa pod jménem Kladivo na čarodějnice. Autoři této knihy (Heinrich Kramer a Jacob Sprenger), která se stala druhou nejprodávanější knihou na světě (hned po Bibli), zde popisují, jak čarodějnice rozpoznat, vyslýchat, mučit, odsuzovat a též je zde návod na jejich popravu.


Nejkrutější a nejmasovější hony na čarodějnice se konaly mezi 15. - 18. Stoletím. V tomto období si vyžádaly tisíce obětí, hlavně žen. Církev se odvolává na zásadu "čarodějnici nenecháš na živu" (Ex 22, 17). Obvinění z čarodějnictví bývalo též používáno jako pomsta, či jako nástroj k ukojení závisti. Majetek osoby usvědčené z čarodějnictví býval zpravidla zkonfiskován (zabaven) ve prospěch církve, tudíž obvinění z čarodějnictví mohlo být požito jako záminka k získání majetku. Nejčastější oběti, které byly obviněny byly, jak už jsem zmiňovala, bohatí lidé, ale hlavně ženy, které se nechtěly chovat jako typická středověká žena, nebo byly nadané a chytré. Často byli obviňováni i lidé, kteří jakýmsi způsobam vyčnívali z davu. Dalším ideálním příkladem jsou nemoci. Ve vesnici se objevila nemoc, která postihla celou vesnici. Jedna žena, která se snažila nemoc léčit, byla obviněna z toho, že na celou vesnici přivolala chorobu, byla mučena a upálena.
Já neznám žádné rozumné vysvětlení inkvizice, pokud by ho někdo ovšem měl, ať mi napíše. Doopravdy by mě to zajímalo. Já osobně beru hony na čarodějnice jako osobní urážku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 AranisLea AranisLea | Web | 30. listopadu 2011 v 21:58 | Reagovat

Napsala jsi, že bys chtěla vědět důvody inkvizice. Já ti jich dám několik:
1. Faráři došly prachy, tak musel nějakou holku/chlapa(to nebývá běžné) upálit a hned měl ony nedostatkové drobnůstky
2. Nějakej farář se zabouchne do nějaký holky a protože je v celibátu, upálí ji, aby ho nepokoušela a on nemusel v chtíčiporušit svůj slib
3. Farář byl magor a hledal nějakého obětního beránka

Všechno je to samozřejmě kravina, ale uvažuju jako inkvizitor :D

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. listopadu 2011 v 22:13 | Reagovat

Vždyť jsi ten rozumný důvod sama udala! Církev chtěla majetek a moc.

3 utrzky-zivota utrzky-zivota | Web | 30. listopadu 2011 v 23:34 | Reagovat

Strach-intriky-strach. Za vším hledej prostou maslowovu tabulku potřeb vždy sladěnou do vzoru davového šílenství :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama